Aláírták az együttműködési megállapodást

Kedden indul a Harmadik Kor Egyetemének új szemesztere. Az erről szóló együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására február 24-én került sor a Városházán. A program a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar szervezésében, Paks Város Önkormányzatának támogatásával és a Déli Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet együttműködésével valósul meg.

Tovább

Egymás iránti tisztelet és a megértés elősegítése a cél

Megszervezte első önálló projektjét a Roszatom Atomstroyexporton belül megalakult Magyarországi Fióktelep Ifjúsági Tanácsa február 19-én. A szervezők célja, hogy segítsék a paksi orosz ajkú lakosokat és a helyieket a kultúrák közötti kommunikációban, megértésben. A Paksi Pákolitz István Városi Könyvtárban indult előadássorozat témája az etikett volt.

Tovább

Városkártya készülhet a paksiaknak

Az idei évben tervezi a városkártya elnevezésű rendszer bevezetését Paks önkormányzata. Erre a lehetőségre már el is különítették a forrást a 2025-ös költségvetésben. A fejlesztés részeként a kártyát kiváltó helyiek számos előnyt élvezhetnének, akár helyi üzletben történő vásárláskor, akár városi nagyrendezvényeken. Mobiltelefonos alkalmazás is lesz a városkártya részeként, mondta a közéleti magazinban Heringes Anita polgármester.

Tovább

Nem szólt értük a harang

A magyarság 1944-45-ös, délvidéki tragédiájáról szólt a Paksi Konzervatív Egyesület és a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének Paksi Csoportja által szervezett előadás a Csengey Dénes Kulturális Központ könyvtárában. A vendég Cseresnyésné Kiss Magdolna, a Keskenyúton alapítvány kuratóriumának elnöke volt, aki nagyapját vesztette el a népirtásban. Az előadássorozat március 6-án folytatódik.

Tovább

Híradó – 2025.02.21.

Önkormányzat – a városkártya bevezetését tervezik. Kultúra – Magyarokról szóló előadássorozat indult orosz ajkú lakosoknak a városi könyvtárban. Érzékenyítés – Parasportolók tartottak előadást a Deák iskolában.

Tovább

Az eltűnt városkép nyomában – Palágyi Menyhért, az elfeledett polihisztor (II. rész)

Palágyi Menyhért tudományos működését folyamatosan viták és elismerések kísérték, de olyan elméleti tudós volt, akinek gondolatai nem hagyták közömbösen kortársait és az utókort sem. Már Einstein előtt a tér-idő relativitásával foglalkozott, A tér és az idő új elmélete címmel 1901-ben német nyelven Lipcsében megjelent könyvében. A világháborút követő viharos idők után a darmstadti egyetem hívta meg professzorának 1919-ben. A kibontakozó Horthy-korszakban megbízzák a magyar sorskérdések nyugati sajtóban való interpretálásával. 1923-ban kezdte rendszerezni életművét, legfontosabb munkáját, a Természetbölcseleti előadásokat egy önéletrajzi előszóval, csekély változtatásokkal ellátva kívánta megjelentetni. Megbízta tudós barátját, Klages Ludwigot filozófiai hagyatékának gondozásával. 1924. július 14-én agyvérzés következtében, 64 éves korában hunyt el Darmstadtban. A hazai nekrológok közül a költő Juhász Gyuláé volt a legmeghatóbb, amely a Szeged című lapban jelent meg.

Tovább

Egyelőre karitatív alapon működik a rendelő

Elkezdődött az ellátás a Paksi Ebrendészeti Telep Állatorvosi Rendelőjében. Kutyák kezelésén túl most a Paksi Atomerőmű területén található kóbor macskákat ivartalanítja a telep orvosa, dr. Ulbertné dr. Merész Laura. Az állatorvos feladatának tekinti a telepen elhelyezett kutyák orvosi felügyelete, ellátása mellett a kölcsönös együttműködést más alapítványokkal. A rendelés egyelőre karitatív alapon működik.

Tovább

Jó munkát kívántak a lakók Paks új tanácsnokának

A város képviselő-testülete legutóbbi ülésén a lakópark építéssel kapcsolatos feladatok ellátását felügyelő tanácsnoknak választotta meg Kudorné Szanyi Katalint. A nagyberuházás szomszédságában élők szerint több feladat hárulhat a körzet képviselőjére, aki a döntést követően sokkal részletesebb kommunikációt, időbeli tájékoztatást ígért.

Tovább

Farsanggal búcsúztatták a telet az idősek otthonában

Vidám hangulat és sok színes jelmez töltötte meg a Paksi Életfa Idősek Otthonát a február 19-én tartott farsangi ünnepségen. A már hagyománynak számító rendezvényt az intézmény dolgozói minden évben megszervezik és heteken át készülnek, hogy örömet szerezzenek az időseknek. Az idei farsangi mulatság a retro jegyében telt.

Tovább

Paletta – 2025.02.20. – 30 éves a Paksi Városi Múzeum: Beszélgetés dr. Fazekas Ferenccel

2024-ben ünnepelte alapításának 30. évfordulóját a Paksi Városi Múzeum, ezt számos jubileumi programmal ünnepelte az intézmény tavaly. Emellett tudományos konferenciákat tartottak, kiállítások nyíltak és töretlen volt a helytörténeti esték sikere is. A múltidézés mellett a jövőbeni tervekről és a Paks Nagymonográfia programról is beszélgetünk dr. Fazekas Ferenccel, a városi múzeum igazgatójával.

Tovább