Zajlik a református gyülekezeti ház felújítása

Folyamatban van a református gyülekezeti ház felújítása. Az épület rekonstrukcióját az emberi erőforrások minisztériuma, a református egyházkerület és az önkormányzat is támogatják. A teljes költség meghaladja a bruttó 100 millió forintot.

Fotó: TelePaks
Fotó: TelePaks

Az egyházközség vezetői decemberben írták alá a kivitelezővel a szerződést, a rekonstrukció januárban kezdődött el a református parókia szomszédságában. – Az épületben évekig három tantermes református iskola működött, majd az 1949. június 22-i presbiteri gyűlésen jelentették be az iskola államosítását. Ezután az I. sz. Általános Iskola egyik tanépülete volt a rendszerváltás utánig, amikor az egyház visszaigényelte és -kapta. Az épületet azóta a paksi polgármesteri hivatal bérli az egyháztól iskolák tanulóinak étkeztetése céljából, emellett gyülekezeti célokat is szolgál. – Az utóbbi évekre elhasználódott az épület, állapota kritikán alulivá vált. A tető több helyen beázott, az álmennyezet egy részen leszakadt, helyenként lehullott a vakolat, és előfordult, hogy valaki vagy valakik az utcafrontra néző ablakokat betörték – mondta Lenkey István, a paksi református egyházközség lelkésze. A most elkezdett felújítás első lépéseként lebontották a régi födémet, és olyan vasbeton szerkezetet alakítanak ki, ami lehetővé teszi a tetőtér esetleges beépítését a későbbiekben. Az engedélyezett terv két ütemben valósul meg, elsőként a felújítást végzik el, majd anyagi forrás függvényében később bővítésre is sor kerülhet. – A munkálatok során megújulnak a mosdók, a konyha, kicserélik a nyílászárókat. Az osztatlan térben lévő négy födémtartó oszlopra a szerkezeti változtatás miatt már nincs szükség, így azokat elbontották – tájékoztatott Lenkey István, akitől azt is megtudtuk, hogy olyan helyiséget szeretnének kialakítani, ami ízléses és megfelel a 21. századi követelményeknek. A felújított épületben korábban a Bezerédj általános iskola diákjai étkeztek, visszavárják őket. A lelkész hangsúlyozta, örülnek, hogy hozzájárulhatnak a városban tanuló diákok étkeztetésének megoldásához. A gyülekezeti épület felújításának határideje 2020. május 31.