Ezeket a döntéseket hozta a képviselő-testület a novemberi ülésen

Tizennégy napirendi pontot tárgyalt november 27-i ülésén Paks képviselő-testülete. A közérdekű bejelentések között Molnár József képviselő utalva az utóbbi időben bekövetkezett lakás- illetve háztüzekre felhívta a figyelmet a fűtőberendezések karbantartására, az ünnepi díszek biztonságos használatára. Egyúttal köszönetet mondott az önkormányzatnak és azoknak a paksiaknak, akik támogatták a károsult családokat, kiemelve a Munkácsy utca lakóit, akik egyként fogtak össze a bajban.

Az első napirendi pontban létrehozták a településrészi önkormányzatokat. A döntésnek megfelelően a dunakömlődi településrészi önkormányzat elnöke Szél Benjámin, tagjai Weisz Mátyás, Kudorné Szanyi Katalin, nem képviselő tagjai Rostané Katona Katalin, Spiegel György. A külső városrészek településrészi önkormányzatának elnöke Weisz Mátyás, tagjai Horváth Zoltán, Benke Gábor, Hahn Krisztina, Szél Benjámin, nem képviselő tagjai Biritón Marton Renáta, Cseresznyésben Kern Béláné, Gyapán Kovács Melinda, Csámpán Somodi Béla. A nem képviselő tagok az ülésen letették esküjüket.

Fotó: Babai István

Egyhangúlag fogadta el a képviselő-testület az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről és a végrehajtás rendjéről szóló rendelet főként technikai jellegű módosítását és a büdzsé háromnegyed éves végrehajtásáról szóló beszámolót.

Nem a legvidámabb két napirendi pontként jellemezte Heringes Anita a soron következőket: az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló rendelet módosításáról, valamint a Paksi Polgármesteri Hivatal belső szervezeti tagozódásáról, munka- és ügyfélfogadási rendjéről, valamint létszámának megállapításáról szólókat. A polgármester elmondta, hogy a hivatali racionalizálás első lépését teszik most meg, amely létszámcsökkentéssel jár, ezt az előterjesztő sem viseli jól. A forrásmegvonások miatt szükséges cselekedni, az állami finanszírozás sem fedezi a hivatal működését, tette hozzá. A városvezető úgy folytatta: osztályok átalakítása, megszüntetése, létrehozása történik, a feladatok egy részét is átcsoportosítják, mindennek pedig egyetlen célja van, a hivatal hatékony működése. Olyan rendszert alakítottak ki, amelyben olyan emberek dolgoznak, akik kiegészítik egymást, és jól ellátják a feladatköröket. Az előterjesztés szerint 106 főről 91-re módosítják a hivatal engedélyezett létszámát. A polgármester megjegyezte, hogy a legtöbb esetben nem kell embereket elküldeni, mivel megszüntetik az üres státuszokat, de lesz olyan munkatárs, akitől meg kell válniuk. Mindez a költségvetés racionalizálásához is elengedhetetlen. Heringes Anita úgy gondolja: másfél hónap alatt jól működő struktúrát sikerült kialakítani. Végül a képviselők mindkét napirendi javaslatot – az SZMSZ módosításáról és a polgármesteri hivatal engedélyezett létszámának csökkentéséről – egyhangúlag elfogadták, egyúttal felkérték a jegyzőt a döntéshez kapcsolódó vezetői, munkaszervezési feladatok ellátására, munkáltatói döntések meghozatalára és végrehajtására, a döntés szervezetszabályozó eszközökön történő átvezetésére.

A következőkben egészségügyi alapellátási orvosi körzet ellátásáról döntött a testület. Felhatalmazták a polgármestert, hogy a 7. számú háziorvosi körzet ellátásáról szóló feladat-ellátási szerződést a Tutimed Egészségügyi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság képviselőjével, dr. Lendvai-Sztanu Krisztinával folytatólagosan 2030. január 31-ig szóló időtartamra megkösse. Heringes Anita hozzáfűzte: köszöni a doktornő és vele együtt a paksi orvosok kitartását, hiszen az utóbbi időben jelentősen megnövekedett a munkájuk, ráadásul sokszor tolmáccsal kell ellátni a beteg embereket. Leber Ferenc képviselő is szót kért. Elmondta, hogy Paks a legtöbb településnél jobban megbecsüli az orvosait; ezt azért kell aláhúzni, mert sokszor kapnak a lakóktól olyan észrevételt, hogy nem tesznek meg mindent az ellátás színvonaláért.

A hetedik napirendi pontban Paks Fenntartható Városi Mobilitási Tervének felülvizsgálatát tárgyalták. Heringes Anita elmondta: olyan anyagot tettek az asztalra, amely szakmailag is megállja a helyét az önkormányzati ciklus végéig. Horváth Zoltán képviselő megjegyezte: kevés lakossági visszajelzés érkezett a terv kapcsán. Szavai szerint szükség van a lakosság véleményére, mert olyan feladatok előtt áll az önkormányzat, amelyekkel hiányosságokat kell pótolni. Az ehhez szükséges döntéseket a lakosság által jelzett értékek alapján szeretnék meghozni, ehhez pedig a paksiak aktívabb részvétele szükséges.

Felülvizsgálták a TOP Plusz Városfejlesztési Programtervet. Barnabás István alpolgármester arról beszélt, hogy a fenntartható városfejlesztési stratégia pénzre váltásáról van szó. A stratégia elkészült, az EU komoly pályázati összeggel támogatja ezeket a célokat. A pályázatokat március 31-ig kell beadni. Az alpolgármester abban bízik, hogy 7 milliárd forintnyi fejlesztési forrás kerülhet így Paksra. Az úgynevezett zöld és kék infrastruktúra fejlesztése, közösségi célú tevékenységek valósulhatnak meg ennek köszönhetően. Barnabás István példaként említette a bazársor felújítását, a Hidegvölgy utcai csapadékvíz-elvezetés megoldását, a záportározó rekonstrukcióját, a lakótelepi tömbbelső-felújításokat, a Fenyves és Villany utcai parkolók rekonstrukcióját, a Hajnal, a Csónak és a Halász utcák rehabilitációját, önkormányzati épületek energetikai korszerűsítését.
Leber Ferenc szerint ezt a programtervet még az előző önkormányzat készítette el; érdeklődött, ehhez képest melyek a változások?
Heringes Anita válasza szerint azok az összegekben történtek. Priorizáltak a pályázati osztállyal együttműködve, hogy hova kell több és hova kevesebb pénz.
A programtervet egyhangúlag elfogadta a testület éppúgy, mint a 2025. évi belső ellenőrzési tervet és a Paksi Többcélú Kistérségi Társulás társulási megállapodásának, valamint a Paks és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás megállapodásának módosítását.

Felvették napirendre a Kalocsa-Paks Duna-Hídért Egyesület végelszámolásával kapcsolatos döntést, és leszögezték, hogy az egyesülettel bejelentett hitelezői követelések, azaz 1.508.071 forint kiegyenlítéséhez szükséges források átvállalásával nem értenek egyet, tehát Paks nem áll helyt az egyesület helyett.

Egy másik ugyancsak újonnan felvett napirendi pontban a testület felhatalmazta a polgármestert, hogy járjon el a jelenlegi hulladéklerakó mögötti terület hasznosításának ügyében. Érzékeltetve a téma súlyát, a napirendet több mint húsz percen keresztül ismertette Heringes Anita. A részleteket a paks.hu oldalon, a testületi anyagok fül alatt megtalálható előterjesztésben olvashatják.

Az ülés zárásaként Heringes Anita mindenkinek békés adventi készülődést kívánt, és elmondta, hogy várja a paksiakat minden vasárnap az adventi gyertyagyújtásokra a Csengey Dénes Kulturális Központhoz.

A képviselő-testületi ülés teljes egészében visszanézhető a telepaks.net oldalon, valamint a TelePaks YouTube-csatornáján.