Továbbadják egyesületükben, amit a twirlingtől kaptak
Új sportegyesület alakult ősszel Pakson. A BatonFlow Twirling SE Kerti Szandra és Turi-Jobbágy Nikolett többéves álma volt. Az edzők útja Pakson indult, végigjárták a twirlingsport ranglétráját, a legeredményesebb magyar versenyzők voltak, ma pedig a Magyar Twirling Szövetségben töltenek be jelentős pozíciókat. Szeretnék továbbadni azt, amit ettől a sporttól kaptak, ezért is hozták létre az egyesületet, amelynek létszáma egyre nő.
– Mikor fogalmazódott meg bennetek, hogy létrehozzatok egy twirling egyesületet?
K.SZ.: Óvodáskorunk óta twirlingezünk, ebben nőttünk fel, a sport által ismerkedtünk meg és lettünk barátnők. Szeptember óta működik az egyesület Pakson. Ami a nevünket illeti, valami különlegeset szerettünk volna, így lett a BatonFlow, ami a bothoz és a mozgáshoz is kapcsolható.
– Milyen út vezetett a megalakulásig?
K.SZ.: Végigjártuk a twirlingben a ranglétrát, nagyon sokat tanultunk, fejlődtünk. Egy idő után elkezdtünk versenyezni, és nemzetközi szintre is kijutottunk. Több éven keresztül kiemelkedően aktív nemzetközi versenyzők voltunk. 2009–2015 között voltam a legeredményesebb magyar versenyző, Niki pedig 2014–2017 között erősítette a magyar válogatottat Európa szintű versenyeken. Ez a korszak lezárult a gimnázium vége felé, utána versenybíróként kezdtünk el tevékenykedni. Közben Budapestre költöztem, ahol egy ottani csapat kért fel edzőnek. Tavaly jöttem vissza Paksra.
– Mindketten szakemberei vagytok a Magyar Twirling Szövetségnek. Milyen munkát végeztek ott?
T.J.N.: A szövetség technikai bizottságában tevékenykedem. Részt veszek a versenybírók képzésében, segítek kialakítani és fejleszteni a bírói rendszert, azon dolgozunk, hogy minél jobb pontozói rendszer működjön Magyarországon.
K.SZ.: 2023-ban elismerő oklevelet kaptam a szövetségtől a szakmai bizottságban végzett munkámért. A bizottságban azon dolgozunk, hogy minél magasabb szintre vigyük a magyar twirlinget. Azt tapasztaljuk, hogy a pár éve bevezetett új rendszernek köszönhetően nagy fejlődés indult be a magyar twirlingben, és ezt szeretnénk elérni Pakson is. Nagyszerű hír számunkra, hogy a napokban a Magyar Twirling Szövetség teljes jogú tagjai közé felvette a BatonFlow Twirling Sportegyesületet.
T.J.N.: Szandi a szakmai fejlesztés mellett részt vesz workshopok szervezésében. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy elutazzunk a gyerekekkel ezekre az eseményekre, ahol motivációhoz juthatnak és sokat tanulhatnak külföldi edzőktől. Emellett jó lehetőség arra is, hogy más csapatokkal ismerkedjenek, barátkozzanak.
– Milyen egyesületet álmodtatok meg, hogyan működtök?
T.J.N.: Már több csapatépítő eseményt is tartottunk és tervezünk még a jövőben. Családias környezetet szeretnénk kialakítani. Értéket és élményt adunk a mindennapokban. Azt szeretnénk, hogy a gyerekek részesei legyenek egy jó közösségnek, és ha rossz napjuk van, úgy menjenek haza az edzésről, hogy sokkal jobban érzik magukat.
K.SZ.: Együtt fejlődünk a szövetséggel, naprakészek vagyunk az újdonságokban, így tudjuk, mit célszerű tanítani a gyerekeknek. Figyelünk arra, hogy minden gyereknek mások az erősségei, és ez alapján próbáljuk őket irányítani, hogy ki hol tud a legjobban kiteljesedni.
– Mit ad a gyerekeknek a twirling?
K.SZ.: Nagyon jó mozgáskoordináció fejlődik ki általa már nagyon fiatalkorban, hiszen minden testrészünket használjuk. Jobb és bal kézzel is dolgozunk a bottal, így mindkét agyféltekét egyenlően fejleszti. Hajlékonyságot is ad, a tánc és a balett mellett a gimnasztika is az alapja.
– Milyen csoportokban, kategóriákban dolgoztok, és kik segítik a munkátokat?
K.SZ.: A gyerekeknek írunk szóló, páros és csapat koreográfiákat is, lehetőségük van versenyezni NB II.-ben előkészítő és felkészítő szinten, majd magasabb szinteken NB I.-ben is. Van ovis, kisiskolás és felsős csoportunk, a versenyzés mellett lehetőséget biztosítunk a hobbi szintű sportolóknak is. Jelenleg 15-20 növendékünk van, de számuk rohamosan nő.
Velünk dolgozik még Falusi Lívia, aki városunkban elismert ritmikus gimnasztika edző és Kleithál Kitti, korábbi versenyző, jelenleg versenybíró. Minden edzőnek más az erőssége és a kedvenc területe, ennek megfelelően képezzük a gyerekeket.
– Hol és mikor tartjátok az edzéseket?
T.J.N.: Hetente négyszer tartunk edzéseket három helyszínen: a Vak Bottyán gimnáziumban, a Bezerédj általános iskolában és a barakképületben. Aki csatlakozni szeretne hozzánk, az kereshet minket telefonon, a social media felületeinken vagy a batonflowtse@gmail.com címen.