A Paks II. projekt is bemutatkozott az Indonéziában tartott szemináriumon
Hugyecz Attila, a Paks II. Atomerőmű Zrt. nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője is részt vett a modern nukleáris technológiákról és az atomerőmű építés társadalmi-gazdasági hatásairól 2025. február 26-án rendezett nemzetközi szemináriumon, amelyet az indonéziai Bandungban tartottak. A PLN Nusantara Power, a vezető indonéz energetikai vállalat és az Indonéz Nemzeti Kutatási és Innovációs Ügynökség (BRIN) szervezte a szemináriumot a helyi szakembereknek.

A megbeszélésen terítékre kerültek Indonézia atomenergia fejlesztési tervei, szó volt arról, hogy milyen kihívásokkal szembesül az ország a nukleáris ipar létrehozásán dolgozva, beleértve az infrastruktúra-fejlesztést és a személyzet képzését. Az indonéz fél bemutatta a leendő atomerőművek építésének lehetséges helyszíneit. Kiemelt figyelmet kapott az atomenergia gazdasági és társadalmi előnyeinek kérdése, a helyi beszállítók bevonása, a jogi szabályozás, a biztonsági rendszerek és a földrengésbiztonság témaköre is.
A Roszatom képviselője bemutatta az Indonézia igényeire szabott modern energetikai megoldásokat.
– Indonézia energiafogyasztása folyamatosan növekszik, és az ország azt tervezi, hogy 2060-ra eléri a szén-dioxid-semlegességet. A növekvő villamosenergia-igény kielégítése nagy és kis teljesítményű atomerőművekkel, köztük úszó erőművekkel hatékonyan megoldható. Az atomenergia megbízható és alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia-termelési mód, amely jelentősen erősítheti Indonézia energiarendszerét és energiabiztonságát. A Roszatom egyedülálló tapasztalattal és referenciákkal bíró technológiákkal rendelkezik ahhoz, hogy olyan átfogó megoldást nyújtson, ami lehetővé teszi, hogy az atomenergiát a növekvő gazdaság igényeinek megfelelően fejlesszé” – mondta Alekszandr Cibulja, a Roszatom projektigazgatója.
A magyarországi és a törökországi előadók az atomerőművek működtetésével és építésével kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg. Az indonéz közönség érdeklődését különösen felkeltették a nemzeti nukleáris projektek fejlesztésében szerzett tapasztalatok és a jövőbeli atomerőművek szükséges kapacitásának felmérésére szolgáló módszerek, valamint a helyi lakossággal való kommunikáció eszközei.
Hugyecz Attila, a Paks II. Atomerőmű Zrt. nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője kijelentette: – A majdani Paks II. Atomerőmű Magyarország újraiparosítása és a lakosság villamosenergia-fogyasztásának növekedése miatt jelentősen hozzájárul az ország megbízható energiaellátásához. Magyarország a modern és biztonságos VVER-1200 típusú, 3+ generációs technológiát választotta, miután több mint 40 évnyi pozitív tapasztalata van a paksi atomerőmű VVER-440-es blokkjainak üzemeltetésében. A Roszatom kulcsrakészen építi meg a Paks II. Atomerőművet, amelyek élettartama legkevesebb 60 év lesz – tette hozzá.
Az indonéz közönséget különösen érdekelte az atomenergia társadalmi elfogadottságának a kérdése. – A nemzeti energetikai projekt megvalósításának részeként nagyon lényeges a folyamatos kommunikáció kialakítása minden érdekelt féllel. Fontos tájékoztatni a lakosságot arról, hogy az atomenergia milyen előnyöket jelent az ország és az egyes ember számára. A Roszatom átfogó tapasztalatának köszönhetően képes arra, hogy a különböző országokban ezt a munkát elvégezze ahhoz, hogy a projektek megvalósulhassanak. Készek vagyunk arra, hogy ezt a tapasztalatot megosszuk indonéz partnereinkkel is – mondta Anna Belokonyeva, a Roszatom indonéziai képviselője.
Forrás: Roszatom közlemény