FOGADÓÓRA Barnabás Istvánnal Hatos – az egyik lakótelepi választókerület

A Paksi Hírnök minisorozatának következő állomása a 6-os számú egyéni választókerület, ahol Barnabás Istvánnal, a körzet önkormányzati képviselőjével, Paks alpolgármesterével beszélgettünk a 2025-ös tervekről, feladatokról és aktualitásokról.

Barnabás István. Fotó: Babai István

Az Atom tér szomszédságában

A 6. választókerület klasszikus lakótelepi övezet, rendezett környezettel, egységes építészeti arculattal és sok zöldfelülettel. A Makovecz-templom ugyan már nem tartozik ide, de az Atom tér meg igen — a körzethez tartozó utcák: Barátság utca, Gagarin utca, Móricz Zsigmond utca, Platán utca, Újtemplom utca (17–99-ig), Tulipán utca, Wigner Jenő utca, Babits Mihály utca, Ifjúság útja, Kurcsatov utca, Napfény köz, Teller Ede utca.
A körzet egyik visszatérő problémája a parkolás, hiszen a lakótelepet annak idején jóval kisebb gépjárműforgalomra tervezték.

Beruházások, felújítások 2025-ben

A lakók és a képviselő közös véleménye szerint folytatni kell a tömbbelsők felújítását. Az idei költségvetésben ezért szerepel a Kurcsatov utcai tömbbelső harmadik ütemének tervmegújítása, valamint a negyedik és ötödik ütemek tervezése.
– A Kurcsatov utca tömbbelső-felújításának első és második üteme már megvalósult – mondta Barnabás István. – Az ütemek nyugatról kelet felé haladnak. Nagy területről van szó, ezért a záró szakaszt két részre kellett bontani. A tervezés során rendszeresen egyeztettünk a lakókkal. A játszótér alap, de a zöldfelület–parkoló dilemmában mindig komoly viták vannak – mondta a választókerületi aktualitásokról az alpolgármester.
A választókerület egy másik, régebb óta húzódó problémájáról is szó esett, amely nem szerepel az idei költségvetésben, mivel megvalósítása jogi feltételekhez kötött: – A Teller Ede utcában van egy rendezetlen telekjogi helyzet. A négy társasház építésekor a telektulajdonos nem adta át a területet az önkormányzatnak, így az azóta is magánkézben van. Emiatt nincs szilárd burkolatú út, parkoló vagy járda ezen a szakaszon. Az első lépés az lenne, hogy a telkeket közösségi tulajdonba adják – magyarázta az alpolgármester.
Szerepel viszont a költségvetésben a Kishegyi út és az Újtemplom utca kereszteződésében található gyalogosátkelőhely „okoszebrásítása”. – Az ilyen zebrák biztonságosabbá és praktikusabbá teszik a közlekedést. Itt különösen indokolt, mert nagy a forgalom – tette hozzá.
További, de nem idei tervek között szerepel az Atompark déli részének rendezése. A képviselő pozitívan nyilatkozott a „PAKS” feliratról („kell ilyen minden városba, lehet vele fotózkodni, jól néz ki”). A park felújításával kapcsolatban van egy 2008-as ötletterv, amely a parkosításra helyezi a hangsúlyt. A cél: a meglévő növényállomány, főleg a nagy fák megtartása, a burkolatok és a zöldfelületek felújítása, valamint a burkolt felületek újratervezése.

A képviselő alpolgármester is

Barnabás István szabadidejében olvas, sportot néz, és – ahogy mondja – „friss nyugdíjasként” a családfakutatásba is beleásta magát: – Az anyakönyvezés a 18. század közepétől követhető, de a nemesi családokról levéltárakban, akár magánlevéltárakban korábbról is rengeteg dokumentum maradt fenn. Van nemesi ág a családunkban – az egyik ősöm például egy Korda grófnőt vett feleségül. Innen el lehet jutni a Bethlenekig, Báthoryakig, Wesselényiekig. Sikerült visszanyomozni a Gutkeled nemzetségig is – árult el részletet a családfakutatás hobbijából Barnabás István.
A 6. választókerület képviselője a város egyik alpolgármestere. Külön lehet-e választani a két szerepet? Nem. Alpolgármesterként természetesen nem csak a saját választókerülete foglalkoztatja: – Most készült el az ötéves gazdasági program, amelynek egyik alappillére a közműfejlesztés. Ez nem luxus, hanem az atomerőmű-beruházás elválaszthatatlan része. Aztán az adópolitikával vállalkozóbarátabbá kell tenni a várost. A kerékpáros úthálózatfejlesztésben nagy fantáziát látok: a Duna-parton, a buszpályaudvartól a régi vasútállomásig, Cseresznyéstől Györköny felé, Csámpától Dunaszentgyörgyig, az új lakóparkból a központba. A Bazársor Paks jelképe lehetne – sorolta a tennivalókat.
És öt év múlva? – Elégedett lennék, ha vissza tudnánk állítani legalább azokat a szolgáltatásokat, amelyek korábban már léteztek: képtár, egynapos sebészet, gyógyfürdő. A cél, hogy legalább azt a színvonalat elérjük újra, amit ez a város korábban nyújtani tudott, de természetesen még inkább fejlődni is szeretnénk. Ehhez pályázati forrásokra van szükség, állami támogatás nélkül nehéz. Hogyan lenne atomerőmű-beruházás, ha a területfejlesztésre nem érkezik pénz? – tette fel a költői kérdést zárásként Barnabás István.