Magyar Levente: Paks II-t meg kell építeni
Paks II.-t meg kell építeni, és meg is fog épülni a jelenleg fennálló nehézségek ellenére is. De mellette óriási tere lesz további nukleáris kapacitásoknak. Egyebek között erről is beszélt a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese a Világgazdaságnak adott interjúban. Magyar Levente az amerikai–magyar kapcsolatok alakulásáról számolt be a portálnak külön kitérve a Paks II. projektre.

Magyar Leventét, aki tíz éve dolgozik a külgazdasági és külügyminiszter mellett, az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatokról kérdezte a vg.hu. Az exkluzív interjú részletesen foglalkozik a Paks II. projekt helyzetével is. A miniszterhelyettes azt mondta, hogy az amerikai partnereik üzleti logikában gondolkodnak. – A nemzetközi kapcsolataikat is ilyen üzleti logika mentén kívánják alakítani. Magyarán egyfajta tranzakcionális szemléletre kell alapozni a kétoldalú kapcsolatainkat. Ez egy világos, tiszta beszéd, amit mi értünk és tőlünk sem áll távol ez a pragmatizmus. Úgyhogy ennek mentén keressük a kölcsönösen előnyös megállapodásokat – fogalmazott.
Konkrét példaként hozta fel a nukleáris energiát. Elmondta, hogy Magyarország atompárti energiapolitikát folytat. Ennek bizonyítéka, hogy Európában a legelőrehaladottabb atomerőmű-építés Magyarországon zajlik. – Paks II. kivitelezését orosz féllel, a Roszatommal végezzük, itt direkt amerikai szerepvállalásnak nincsen terep, bár elmondanám, hogy sok és nagyon komoly léptékű amerikai beszállítás történik a projektbe, dollármilliárdokról beszélünk. A paksi bővítés eleve egy nemzetközi projekt francia, amerikai, japán és egyéb nyugat-európai és nyugati résztvevőkkel – részletezte. Leszögezte: mindazonáltal ez egy orosz projekt és az is marad. Tíz éve vagyunk benne és nem merült fel soha az a kérdés, hogy letérnénk erről az útról. Sőt, a napokban születnek majd éppen olyan döntések, amelyek a fizikai megvalósítás fázisának a felgyorsítását célozzák.
Arról is beszámolt, hogy vannak olyan szankciók a nemzetközi térben, amelyek nem direkt módon, de közvetve hátráltatják a paksi projektet, és ezeknek az elhárításáról is tárgyal az amerikai partnereivel, akik mutattak hajlandóságot a kérés megvizsgálására. – Meglátjuk, hogyan alakul, de a teljes képhez hozzátartozik, hogy ezek a kérdések kapcsolódnak a tágabb amerikai-orosz viszonyrendszerhez, ami nehezítheti a folyamatot – fűzte hozzá.
Az atomerőmű bővítésével párhuzamosan tárgyalnak az amerikaiakkal arról, hogy ők a jövőben üzemanyagot szállítanának már Paks I.-be is. És aktuális az úgynevezett kis moduláris erőművek közös építése Magyarországon. – Ezek a paksi blokkokhoz képest kisebbek, néhány száz megawattos mini erőművek. Gyakorlatilag sorozatgyártásban készülnek, ezeket szinte bárhol le lehet tenni, így egy országrészt, egy nagyobb ipari zónát, egy várost is el tudnak látni árammal – vázolta Magyar Levente. Elmondta azt is, hogy a közeljövőben Kanadába látogat egy magyar delegáció, ott egy, az amerikai GE és a japán Hitachi közreműködésével megvalósuló kiserőművet fognak tanulmányozni.
– Szeretném hangsúlyozni, hogy ezek bőven el fognak férni Paks II. mellett is, tehát nem arról van szó, hogy vagy Paks II. vagy kiserőművek. Paks II.-t meg kell építeni, és meg is fog épülni a jelenleg fennálló nehézségek ellenére is. De mellette óriási tere lesz további nukleáris kapacitásoknak. Annyit még hozzátennék, hogy a jelen körülmények között az is bravúros teljesítmény, hogy egyáltalán építeni tudjuk a paksi projektet, ha most lassabban is megy a munka, mint a legutóbbi, Paksot indirekte érintő szankciók bevezetése előtt – összegezte.