Vetélkedő és élménynap az Atomenergetikai Múzeumban

Időről időre jó egy pillanatra megállni és visszatekinteni, hogy évek tapasztalatai miképp formálódtak ötletekké, miképp valósultak meg. Ha csak az elmúlt pár esztendő fejlesztéseit nézzük: három okoseszközökkel működő alkalmazás, egy interaktív tudáskapszula, kettő különböző négytáblás installáció és a Gesztenyés utcai kiállítótérben a négy „kapszula” tükrözik az Atomenergetikai Múzeum (AEM) azon múzeumpedagógiai törekvését, ami arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a természettudományok lenyűgöző, sokszor összetettnek és nehéznek gondolt világa bárki számára, már óvodáskortól kezdődően érthetővé válhat.

Az Atomenergetikai Múzeum hagyományosan tavasszal zajló Teller Ede vetélkedője ugyancsak ennek az ismeretterjesztő küldetésnek a része, a legfontosabb cél a tehetségkutatás, a lehetőség biztosítása a diákoknak, hogy a saját mindennapjaikban is meglássák a tudomány jelenlétét. 2020 óta országos, online, egyéni formában jelentkezhetnek az általános iskola 7. és 8. osztályos tanulói az AEM vetélkedőjére, míg a lassan egy évtizedes múltra visszatekintő helyszíni csapatverseny idén a régió középiskolásainak tudáspróbája volt, amelynek során a természettudományokat látványos, érdekes és a legkevésbé sem a tankönyvekből tanulható módon, a fizikát kiemelve, de nem kizárólagosan arra fókuszálva ismerhették meg. Éppen ezért nem meglepő, hogy a többállomásos versenyfordulón – amelynek témája a tévhitek volt az AEM megnyitásának 13. évfordulójához kapcsolódóan – a különböző elméleti feladatokhoz idén is társult gyakorlati rész is, amelyhez a Paksi Atomerőmű rendészeti szervezete és létesítményi tűzoltósága biztosítottak a saját területeikről nem hétköznapi eszközöket, mint amilyen a hidraulikus emelő, a különböző tömlők és a csigás emelő vagy éppen az airsoft.

A feladatok kiértékelése alatt további élményeket kínáltak a diákoknak: megcsodálhatták a paksi panorámát a Bronto emelőkosaras tűzoltóautóról, célzókészségüket pallérozhatták a rendészek foglalkozásán, vagy éppen egy speciális mentőcsónakban utazva nézhették meg a Paksi Atomerőművet a Dunáról. Härtlein Károly mesteroktató idén is ellátogatott az Atomenergetikai Múzeum vetélkedőjére, hogy interaktív fizikafoglalkozásán a gyakorlatban, szemléletes módon láthassák a diákok a törvényszerűségek működését.

Fotó: AEM

Első helyen az Energetikai Technikum és Kollégium csapata végzett, Csapó-Kun Réka, Steiner Iván és Nyulasi Bence. A dobogó második fokára ugyancsak az Energetikai Technikum és Kollégium diákjai állhattak, Laposa Márton, Tóth Benedek és Szegi Tamás, míg a dobogó harmadik fokára a Baranya Vármegyei SZC Mohácsi Radnóti Miklós Technikum és Szakképző Iskola 10. B osztályos tanulói állhattak fel, Müller Vivien, Berta Dorián és Haraszti Alex. Az egyéni verseny 2025. május 20-án zárult, az eredményhirdetésről az Atomenergetikai Múzeum Facebook-oldalán és honlapján olvashatnak.