A Roszatom támogatásával Debrecenben rendezték meg a Global HackAtom 2025 feladatmegoldó verseny magyarországi fordulóját

Május 19-20. között rendezték meg a Roszatom Global HackAtom 2025 elnevezésű feladatmegoldó versenyének magyarországi fordulóját a Debreceni Egyetemen.

Forrás: Debreceni Egyetem.További képek: https://unideb.hu/photoalbum/album?id=r5656945

A rendezvényre tizenegy csapat regisztrált három magyar egyetemről. Végül nyolc csapat dolgozott a kitűzött feladat, a nukleáris technológiák alkalmazási lehetőségeinek bővítését célzó esettanulmányon, amire 24 óra állt a csapatok rendelkezésére.

A rendezvény első napján a csapatok a Roszatom bázisegyetemének, a Tomszki Nemzeti Kutató Műszaki Egyetem tanárainak a modern nukleáris technológiák orvosi területen történő alkalmazási lehetőségeiről szóló előadásait hallgatták meg, találkoztak a Tomszki Kutatóreaktor vezetőjével és a Roszatom képviselőjével. Ezt követően 24 óra állt a rendelkezésükre, hogy megoldják a ”Digitális betegmenedzsment-rendszer kidolgozása a diagnózistól a rehabilitáción át a teljes felépülésig” elnevezésű projektfeladatot.

A második napon a diákok szakértőkből álló zsűri előtt védték meg projektjeiket. A három helyezett csapat tagjai értékes nyereményeket kaptak. A versenyen a Debreceni Egyetem IsotopeX csapata győzött. Ez a csapat képviseli majd Magyarországot a Roszatom HackAtom versenyének döntőjében, amit idén szeptemberben tartanak Moszkvában az Atomenergia Világhete elnevezésű rendezvény keretében. Az eseményt az orosz atomenergetikai ipar fennállásának 80. évfordulója alkalmából tartják. A döntőben a Roszatom kilenc partnerországának csapatai vesznek majd részt.

A rendezvényen Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora hangsúlyozta az intézmény és a Roszatom együttműködésének jelentőségét. „A Roszatommal közösen fejlesztettük egyetemünk nukleáris energetikai képzési lehetőségeit, többféle szakembert is képzünk a nukleáris energetika és a nukleáris medicina terén. Ennek a partnerségnek köszönhetően ismerkedhettek meg a hallgatók a fejlett nukleáris technológiákkal, azok szerepével az orvostudományban, és ez minden bizonnyal hatással lesz majd pályájuk alakulására. Emellett a Debreceni Egyetem az egyetlen olyan egyetem Magyarországon, amely radiodiagnosztikai és radioterápiás készítmények kutatásával, gyártásával és forgalmazásával is foglalkozik”.

„A Roszatom szoros kapcsolatot ápol a felsőoktatási intézményekkel azokban az országokban, ahol jelen van. Az együttműködés részeként a Global Hackatom 2025 versenyt világszerte kilenc országban rendezik meg, amelyek időzítése az orosz nukleáris ipar 80. évfordulójának szentelt jubileumi eseményekhez igazodik” – hangsúlyozta a verseny kapcsán Tatyjana Tyerentyeva, a Roszatom állami vállalat humánerőforrásért felelős vezérigazgató-helyettese. „Magyarországi együttműködésünk egyik pillére a Debreceni Egyetem, ahol a nukleáris medicina fejlett. A HackAtom feladatmegoldó verseny szélesítette a diákok látókörét, ami kihatással lehet a jövőbeli karrierjükre” – vélekedett Tatyjana Tyerentyeva.