Jó napot, mi újság? – Mittler József

Negyvennégy éven át dolgozott az idén 80 éves Paksi Vak Bottyán Gimnáziumban Mittler József, nyugalmazott igazgatóhelyettes. Bevezette az iskolában az országhatáron túli osztálykirándulásokat és meghonosította Pakson a tájfutást. Számos kitüntetés birtokosa, hamarosan átveheti második aranydiplomáját is.

Mittler József. Fotó: Szaffenauer Ferenc

Mittler József tősgyökeres paksi. A Bezerédj általános iskolában, aztán a Vak Bottyán gimnáziumban tanult, aztán ide tért vissza tanítani a pécsi, majd a szegedi tudományegyetem elvégzése után. 1965 óta tanítottam a gimnáziumban, kezdetben műszaki ismereteket, majd földrajzot.

Hétszer voltam osztályfőnök, ami a legnagyobb örömöt jelentette számomra.

A hatvanas évek végén még ritkán kirándultak az osztályok, de én már a pályafutásom kezdete óta szerveztem ilyen alkalmakat. Elhatároztam azonban, hogy csak úgy utazunk, ha a gyerekek a saját munkájukkal keresik meg rá a pénzt. Jártunk például Dunaszentgyörgyre kukoricát átválogatni, vagy éppen az adó- vagy ÁFÉSZ-értesítéseket hordták ki a diákok a postaköltségért cserébe – idézte fel Mittler József. A kirándulásoknak meghatározott rendje volt. A gimnázium első osztályában csak Paks környékére mentek, másodikban az országban tettek kirándulást. A harmadik év végén az akkori NDK-ba, Lengyelországba, Csehszlovákiába utaztak, de jártak osztályok Moszkvában, Leningrádban, Bulgáriában is. Mittler József azt is megszervezte, hogy három osztályt elvigyen az országgyűlés élő ülésszaka alatt a Parlamentbe.

A tanár úr nevéhez fűződik a tájfutás paksi meghonosítása.

– A tájfutással 1965-ben, kezdő tanárként ismerkedtem meg az országjáró diákok megyei, majd országos találkozóján. Az elsők között hoztam létre a paksi gimnáziumban a tájfutószakosztályt. Örülök, hogy máig jó kezekben van a sport, a jelenlegi szakosztályvezető, Kiss Gábor is az én tanítványom volt – mondta.

Mittler József a diákmozgalom vezetőtanáraként is tevékenykedett, és több évtizedig igazgatóhelyettes volt a gimnáziumban. Dr. Rosner Gyuláné igazgatósága alatt dr. Kárpáti Istvánnéval töltötték be ezt a posztot. Az iskolát felvirágoztatták, egyre nőtt a tanulók száma, az egyetemek szinte versenyeztek értük. Az épületet is szebbé, komfortosabbá kívánták tenni. – Dr. Rosner Gyuláné és dr. Kárpáti Istvánné elképzelték, mire lenne szükség, a kivitelezés pedig az én feladatom volt. Nagy segítséget kaptunk az akkori polgármestertől, Herczeg Józseftől, de valamennyi városvezetővel jó kapcsolatot ápoltam. A négyosztályos oldalszárny és a díszudvar is abban az időben készült el – összegzett.

Azt, hogy ennyi feladatában helyt tudott állni, elmondása szerint a családja támogatásának köszönheti. Ötvennyolc éve házasok feleségével, aki a tájfutóversenyekre is elkísérte egészen gyermekeik megszületéséig. – István fiunk négy diplomát szerzett, a paksi atomerőműnél, majd a Paks II.-nél kommunikációs igazgatói feladatot látott el, jelenleg Dunaújvárosban dolgozik. Judit lányunk tanítóképzőt is végzett, most az atomerőműben szakmai titkár. Két unokánk van, Dorottya és István, és két hónapja bearanyozza az életünket dédunokánk, Júlia – emelte ki.

Mittler József negyvennégy évet tanított az idén nyolcvanéves gimnáziumban. Az immár 81 esztendős tanár úr azt tartja a legnagyobb elismerésnek,

hogy a mai napig megállítják az utcán egykori tanítványai.

Büszkesége pedig a számtalan kitüntetés, amelyekkel elismerték életpályáját: Gyermekeinkért díj, Lussonium-díj, Pro Urbe kitüntetés, a Magyar Érdemkereszt Ezüst fokozata. Hamarosan átveheti második aranydiplomáját is a szegedi után a Pécsi Tudományegyetemtől.

Mittler József rendszeresen találkozik az általa 1994-ben megalakított szeniorcsapattal, amely 28 tagot számlál soraikban az országgyűlési képviselőtől a város és az atomerőmű egykori vezetőiig. Emellett futball- és kosárlabdameccsekre jár.