Átadták a Gyermekeinkért díjakat

– Esküszöm, én nem értem Önöket. Hogyan képesek nap mint nap kiállni a katedrára vagy leülni a kisgyermek mellé a szőnyegre és harcolni – nem ellenük, hanem értük – akkor is, amikor bennük sokszor nincs más – semmi érdeklődés, semmi tudásvágy – csak hatalmas ellenállás? Hogyan képesek harcolni értük akkor is, mikor az Önök lelkében is vihar dúl, és elmarad a pozitív visszacsatolás mely energiát adhatna, egy lökést, hogy érdemes küzdeni? Hogyan lehet ép ésszel kibírni, hogy száz, kétszáz különböző gyermeket formálnak napról napra, akikkel közben annyi minden más is történik? Mintha egy fazekas kétszáz különböző tárgyat készítene, mely a következő reggelre az élet, a közösség, a család, a média, a divat és az egymással szemben támasztott elvárások hatására megint egy kicsit más lesz… Hogyan lehet újra és újra felvenni a fonalat, és szőni tovább a jövő szövetét? És hogyan képesek folyamatosan a tehetségek, az érdeklődők, a lelkesek mellett extra figyelemmel fordulni azok felé, akiknek arra a legnagyobb szükségük van? Nem félretolni senkit, nem hátat fordítani annak, akinél úgy érzik, csak az örök harc van… Így kezdte köszöntőjét Nagy Balázs alpolgármester a városi pedagógusnapi ünnepségen a Csengey Dénes Kulturális Központban, majd így folytatta: Én nem értem, de minden elhivatott pedagógus egy hős a szememben.

Fotó: Babai István

– Taposni a mókuskereket akkor is, amikor összegubancolódik a láb. Elcsendesedni, mikor egy hatalmas üvöltés célravezetőbb volna. Menni tovább, akkor is, amikor az éjszakai dolgozatjavításnál az elért pontszámokban kegyetlenül visszaköszön a valóság… És Önök mindezt vállalják. Minden egyes nap. Nincs kibúvó, nincs visszafordulás az osztályterem, a csoportszoba ajtaja előtt… Kiemelte: a tanári – vagy óvónői, gyógypedagógusi, nevelői – lét szerintem a legösszetettebb hivatás, amit ember választhat. – Mert Önök nemcsak tudást adnak át, hanem egyben pszichológusok, békéltetők, motivációs trénerek, néha bűvészek, olykor páncélos lovagok és színészek egy óránként megújuló előadásban. A gyerekek nem hagyják magukat kívül a történeteiken, és így Önök sem tudják kívül hagyni őket a sajátjukon. Nem lehet a nap végén letenni őket, mint egy aktát. A sorsuk, a történetük Önökben marad még otthon is, akár örökre is. A pedagógus nemcsak tanít, hanem szinte együtt él a gyerekekkel – és a bennük rejlő reménnyel – húzta alá, hangsúlyozva, kívánja, hogy ezt a reményt, ezt a hitet – a gyerekekben, a munkájuk értelmében, önmagukban – soha ne veszítsék el.

Fotó: Babai István

– Mert ha valaki képes egy másik emberből a legjobbat előhozni, az nem „csak tanár”. Az alkotó. Egy kicsit szobrász, egy kicsit író, egy kicsit építész. Tudják, nem az iskola, óvoda formálja a diákot, kisgyermeket, hanem a tanár, a nevelő. Az Önök hatása lényegesen nagyobb, mint az intézményé: gyermekünk végső soron jobb helyen van egy rossz iskolában tanító kiváló tanár keze alatt, mint egy kiváló iskolában rossz tanár keze alatt. Önök számítanak – húzta alá Nagy Balázs, Paks Városának Önkormányzata nevében boldog pedagógusnapot, kitartást, erőt, humort és sztoikus nyugalmat kívánva – „mert a jövő az Önök kezében van”.

Fotó: Babai István

Az esten köszöntötték a nyugállományba vonulókat: Haaz Ferencné, Horváth Klára, Sóthyné Schreiner Erika, Laszlóczkiné Füstös Mária, Biczó Zoltánné, Sass Erika,  és jubileumi diplomás (aranydiploma) pedagógusokat: Aradi Imréné, Vaszkó Zsoltné, Varga Lászlóné Csathó Ibolya, Mezősi Árpád, Mittler József, valamint átadták a Gyermekeinkért díjakat. Az oktató-nevelő munkát végző pedagógusok és pedagógiai szakszolgálati tevékenységet ellátók elismerésére alapított városi kitüntetést 1996 óta adják át, hagyományosan a pedagógusnapi városi ünnepségen. A díjat azon szakemberek kaphatják meg, akik a gyermekek harmonikus személyiségformálásban huzamosan végzik munkájukat. A kitüntetettek 2025-ben Borsné Kern Mária, Heszné Rauth Ildikó, Tóth Ágnes.

Fotó: Babai István

Borsné Kern Mária 1985 óta a Paksi Deák Ferenc Általános Iskola tantestületének tagja. Munkája során a gondosságot, tervszerűséget, kreativitást, a gyermekekkel való sokoldalú törődést, értékközvetítést tartja szem előtt. Kézműves szakkört tart, ahol nemcsak átadja tanulóinak a tudását, hanem megismerteti velük a városban lévő kulturális lehetőségeket. Tanulói a városi, területi, országos rajzversenyek aktív résztvevői, díjazottjai. Minden évben táborvezetője volt a júniusi kézműves tábornak. Az alsós korosztály számára szervezett művészeti foglalkozásokon a diákoknak lehetőségük van különböző technikák elsajátítására, miközben a természet szeretetére és a környezetvédelmi üzenetekre is reflektálnak. A diákönkormányzat munkáját évtizedek óta segíti. A gyermekek hete programsorozat, a pedagógus színház, a 4. osztályosok ballagása és számos iskolai program megálmodója. Egyik legfontosabb feladatának tekinti a környezettudatos nevelést-oktatást. Nemcsak elméletben, hanem a mindennapi gyakorlatban is tanítja a környezettudatos életmódot, amihez rendszeresen szervez iskolai projekteket, programokat. A Zöldalma program iskolai koordinátora, vezetője az iskola ÖKO munkaközösségének. Nagy tapasztalattal bíró pedagógus, aki a magyar nyelv szépségét, szeretetét mesteri módon plántálja a gyermekekbe. Tanítványaival a NyelvÉSZ és a Lotz János szövegértési és helyesírási versenyek állandó résztvevője, az országos döntőbe is bejutnak tanítványai. Évtizedek óta osztályfőnöki feladatokat is ellát. Rendszeresen képezi magát. A szülőkkel jó kapcsolatot ápol, a gyermekek érdekében mindig felveszi velük a kapcsolatot, hogy közösen a lehető legjobb megoldást találják meg. Munkássága hatással van nemcsak az iskolai, hanem a városi közösség egészére.

Fotó: Babai István

Heszné Rauth Ildikó Németkéren végezte az általános iskolai tanulmányait, és már akkor megfogalmazódott benne, hogy óvónő vagy tanítónő szeretne lenni. A Paksi Vak Bottyán Gimnáziumban érettségizett, majd dolgozni kezdett a németkéri óvodában képesítés nélküli óvónőként úgy, hogy már felvételt nyert a Kaposvári Tanítóképző Főiskola Kihelyezett Szekszárdi Tagozatára. Óvodapedagógus diplomáját 1988-ban vette át. Gyermekei születése után a paksi Kereszt utcai óvodában dolgozott, vezetőhelyettesként is segítette a munkát. A Kereszt utcai óvoda bezárásakor a Vörösmarty utcai óvodában folytatta vezetőhelyettesi tevékenységét. Munkája mellett tánc- és drámapedagógus szakvizsgát tett 2005-ben az Apor Vilmos Főiskolán, 2015-ben közoktatási vezető szakvizsgát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, részt vett szakmai továbbképzéseken, valamint autodidakta módon is bővítette ismereteit. 2019-ben felkérték a szeptemberben induló Paksi Balogh Antal Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tagóvodájának vezetésére. Részt vett az óvoda elindításához szükséges óvodai dokumentációk elkészítésében, az eszközök beszerzésében, valamint az óvoda arculatának kialakításában. Munkáját innovatív gondolkodás jellemzi, az óvoda elindulásakor is sokat kutakodott, hogyan lehetne az óvodás korú gyermekekhez közelebb vinni a keresztény értékrendet, így talált rá a KETT pedagógiára. Az eltelt évek alatt több továbbképzésen részt vett kolléganőivel, és a csoportokban jelenleg is hatékonyan használják a gyermekek vallásos nevelése és személyiségformálása eszközeként. Hangsúlyos számára az óvodában az elfogadó, mások véleményét, értékeit tiszteletben tartó közösség kialakítása.

Fotó: Babai István

Tóth Ágnes, a Szekszárdi Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Gazdag Erzsi Általános Iskolája, Fejlesztő Nevelés-Oktatást végző Iskolája és Kollégiuma pedagógusa a székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium és Óvónőképző Szakközépiskolában szerzett óvodapedagógusi végzettséget. A középiskola után a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán végezte el az értelmileg akadályozottak tanári és szomatopedagógia szakos terapeuta szakokat. Székesfehérváron a speciális készségfejlesztő intézmény óvodai részlegén dolgozott értelmileg akadályozott gyermekek pedagógusaként. 2002–2004 között a paksi Hétszínvirág tagóvodához, 2004–2007 között a Napsugár óvodához kapcsoltan működő speciális csoportokban végzett fejlesztő munkát. 2007 óta a paksi Gazdag Erzsi Általános Iskolában tanítja az értelmileg akadályozott gyermekeket a számukra létrehozott foglalkoztató osztályban. A fő munkahelye mellett éveken át bekapcsolódott az utazópedagógusi szolgálat munkájába is, melynek keretében a vidéki óvodákba járó sajátos nevelési igényű gyermekek ellátását végezte. Emellett szintén éveken át részt vett a járás különböző településein súlyosan, halmozottan sérült gyermekek fejlesztésében az otthonukban. Munkája mellett a szekszárdi Esőmanók Tolna Megyei Autistákért Egyesület tagjaként szervez klubfoglalkozásokat autista gyermekeknek. Középiskolai tanulmányaitól kezdve máig részt vesz olyan táborokban segítőként, melyeket mozgássérült, értelmileg akadályozott, halmozottan sérült gyermekek és felnőttek üdültetésére hoztak létre. Hiszi és vallja, hogy a speciális gyermekek oktatása kiemelkedő feladat, és mindent megtesz annak érdekében, hogy neveltjei jól érezzék magukat és képességeiknek megfelelően, személyre szabott oktatásban részesüljenek és ezáltal fejlődjenek.

Az ünnepi műsor ez alkalommal a Legjobb barátnők című zenés krimi-vígjáték volt Lukács Melinda és Farkas B. Szabina szereplésével, a darabot írta és rendezte Varsányi Anna. A városi ünnepi esten pohárköszöntőt mondott Heringes Anita, Paks polgármestere.