NAÜ képzés zajlik Pakson
Kéthetes, regionális képzést szervez a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Pakson az INPRO projekt keretében. A programra, amelynek házigazdája az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. több mint két tucatnyi szakember érkezett különböző nemzetek képviseletében.
Június 2-án kezdődött és két héten át tart az a nemzetközi képzés, amelyet a NAÜ rendez Pakson a 2000-ben létrehozott Innovatív Atomreaktorok és Üzemanyagciklusok Nemzetközi Projektje keretében. Az INPRO a NAÜ számos kulcsfontosságú programjának egyike, amely integrálja a nukleáris energia fenntarthatósága szempontjából fontos összes területet. Tevékenységei a hosszú távú nukleáris energiastratégiák kidolgozására összpontosulnak. Az INPRO elősegíti a technológiai és intézményi innovációkat a biztonságos, megbízható, gazdaságilag életképes és környezetileg fenntartható nukleáris energiarendszerek fejlesztésében és telepítésében. Az INPRO oktatási és képzési programjain keresztül támogatja a tagállamok kapacitásépítését. A „School on Strategic Planning for Sustainable Nuclear Energy” képzésre huszonöten érkeztek a szovjet utódállamokból és Oroszországból, illetve Lengyelországból, Horvátországból, Boszniából, Szerbiából és Marokkóból.
A vendégeket a társszervező MVM Paksi Atomerőmű Zrt. nevében Kovács Pál kabinetfőnök köszöntötte, és tartott számukra előadást a nyitónapon hazánk atomenergia programjáról. – Amit át tudunk adni az az elmúlt negyven év tapasztalata – fogalmazott Kovács Pál. – Fontos elmondani, hogy Magyarország tulajdonképpen egy nukleáris nagyhatalom annak ellenére, hogy üzemanyag-előállításban nem veszünk részt és reaktortechnológiát sem szállítunk, de minden más képességünk megvan. Van atomerőművünk, kis- és közepes aktivitású hulladék számára végleges tárolónk, kiégett kazetták átmeneti tárolására szolgáló létesítményünk, kutatóintézetünk, egyetemi oktatóközpontunk, lézerkutatóintézetünk. Azaz számos olyan háttérintézményünk, amelyekről a résztvevők még azt sem tudják, hogy szükségük lesz rá – tette hozzá. Mint mondta, a képzés résztvevőinek az itt töltött idő alatt lehetőségük lesz arra, hogy ezek zömét megnézzék. Programjukban egyebek között szerepel atomerőműlátogatás, meglátogatják a Paks II. Atomerőmű beruházási területét és megtekintik a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolóját, és Bátaapátiban a Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót. Mint a kabinetfőnök kiemelte: a két hét során egy sor olyan kérdésre kitérnek majd, ami segíti az atomenergia alkalmazását elősegítő döntéshozatalt.
Ahmed Irej Jalal, a tréning instruktora ezt megerősítve kifejtette, hogy a képzés arra szolgál, hogy az atomenergia bevezetését szolgáló országok számára átadják a megszerzett tapasztalatokat. – A legfontosabb kérdés, hogy a nukleáris energiát hogyan tudjuk alkalmazni a klímaváltozás negatív hatásának kiküszöbölésére – húzta alá a NAÜ szakértője. Mint mondta, nem kérdés, hogy használható, hasznos-e ebben az atomenergia, de meg kell vizsgálni azt, hogy egy adott ország rendszerébe hogyan illeszthető be, mert nem biztos, hogy egy kisebb ország hálózata alkalmas a befogadására, de akár egy másik országgal közös projektben megvalósítható. – Ez a tréning akkor is hasznos, ha még nem született meg a döntés az atomenergia bevezetéséről, mert hasznos ismereteket ad a stratégiai döntés meghozatalához is – foglalta össze Ahmed Irej Jalal.