Jó napot, mi újság? – Takács Eszter
Rúdsport magyar bajnok Takács Eszter, tavasszal pedig az Art Magyar Bajnokságon második helyezést ért el. E két eredményének köszönhetően Európa- és világbajnokságokra egyaránt kvalifikálta magát. Most ezekre készül, miközben oktatja is ezt a sportot.

Takács Eszter szekszárdi, de már jó ideje Pakson lakik. Hét éve dolgozik az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Tájékoztató és Látogató Központjában, látogatócsoportokat szervez és fogad. Eszter a Pécsi Tudományegyetem kommunikáció és médiatudomány szakán végzett, emellett csoportos fitnesz instruktori és kezdő, középhaladó és haladó rúdfitnesz tréner végzettséget szerzett. Utóbbiakra azért volt szükség, mert
2023 októberében Black Cat néven rúdfitnesz stúdiót nyitott, ahol rendszeresen közel ötven embert edz.
– Gyermekkoromban szertornáztam, több műfajban táncoltam, aztán jött az egyetem, és mindez abbamaradt – idézi fel Takács Eszter. Szekszárdra hazatérve találkozott a rúdsporttal, amely azonnal megragadta. – A változatossága vonzott. Ez egy esztétikai sport, mindig más kihívásokkal, rengeteg erőt, kifinomultságot igényel. Minden mozdulaton ezer meg egy óráig lehet dolgozni, hogy tökéletes legyen, és még akkor sem lesz az – vallja. Eszter szerint a rúdsportot bárki elkezdheti, őt sportos múltja csak a gyorsabb fejlődésben segítette. A szenvedélyt, kitartást, a ráfordított időt tartja a legfontosabbnak a siker elérésében, és természetesen egy jó edzőt. A rúdsport feltétele a kellő bátorság és exhibicionizmus is, hiszen ahhoz, hogy a mozdulatokat meg tudja csinálni a táncos, a lehető legkevesebb ruhát kell viselnie – mondta, hozzátéve, hogy ruhában a bőr nem tapad a rúdhoz, a gyakorlatok kivitelezhetetlenek. – De ha már elragad a sport, akkor nem érdekel senkit, hogy csak egy dressz van rajta, egy idő után ez válik természetessé. A rúdsport nehéz, összetett sport, amelyben fejjel lefelé lógva is meg kell tanulni gondolkodni. Mikor hirtelen jön egy forgás, akkor nehéz követni, hogy a jobb kéz fejjel lefelé is a jobb kéz. Nagy rizikófaktorú elem például a szaltó, amikor átfordulunk a saját testünk körül – mesélte Eszter, aki a versenyzést az elmúlt évben kezdte. Állítja: ez egy másik világ, minden koreográfiának szívből jövő mondanivalót kell adnia, amelyet fel kell vállalnia az előadónak. Budapesti edzője mellett az áprilisi magyar bajnokságra készülve tánckoreográfus is dolgozott vele.
– Nem hittem el, amikor megnyertem a Rúd és Légtorna Sport Magyar Bajnokságot áprilisban. Beteg voltam, fuldokolva kérdeztem az edzőmet: Viki, van esélyem? Ő megnézte a pontokat és közölte, hogy az első helyen állok – idézte fel. Eszter itt nem állt meg, májusban a művészi elemeket előtérbe helyező Art Magyar Bajnokságon második lett.
A magyar bajnoki címmel a júliusi prágai Európa-bajnokságra, illetve a decemberi budapesti világbajnokságra, míg az art magyar bajnoki eredménnyel a dél-afrikai világbajnokságra kvalifikálta magát.
Utóbbira, mint mondja, nem biztos, hogy eljut, hiszen a rúdsport még anyagilag kevésbé támogatott sportág, de úgy tapasztalja, egyre népszerűbb, és egyre kevesebb az előítélet vele szemben. Eszter is tesz ezért, rendszeresen, a kezdetek óta posztol a közösségi oldalakra, ahol megmutatja fejlődését. A versenyzés mellett sikerrel működteti Black Cat elnevezésű stúdióját.
– Kevés a lemorzsolódás, 18 évestől 60 éves korig vannak hölgyvendégeim, és egy férfi vendégem is van. Többeket már versenyekre készítek fel. Mindenkivel az alapoknál kezdek, nem kérem senkitől, hogy azonnal zászlóban tartsa ki magát. Hosszú folyamat, mire ide eljutunk, egyre nehezebb elemeket kapnak, végül már kombinációkat is csinálnak – fogalmazott. Takács Eszternek megnyugvást ad és biztonságot nyújt a rúdsport.
Mint mondja, ez mindig itt van neki, ha kell, ebbe menekül.
– Ahogy a munkahelyemen végzek, megyek át a Mittler üzletházba, ahol délutánonként tartom az órákat. Hétvégenként pedig versenyre készülök, Budapestre járok az edzőmhöz. Szeretnék még tovább fejlődni, az eredményeimnek köszönhetően most már csak profi kategóriában indulhatok. Ez lesz a következő kihívás számomra.