Nem alkalmaznának kénsavas technológiát a pécsi uránbányában

A félelmek alaptalanok, nem alkalmaznának kénsavas technológiát a pécsi uránbányában
– írta az MTI a Wildhorse Energy Hungary Kft.-re hivatkozva. A Mecsek térségében
uránkutatási jogokkal rendelkező ausztrál érdekeltségű társaság közölte, hogy a geológiai
információk birtokában már most biztosan tudható: a mecseki uránérctelepek a mélységük és az érc szerkezete miatt sem alkalmasak a kénsavas kioldással történő bányászatra, ezért teljesen biztos, hogy más eljárást kellene alkalmazni. A cég tapasztalatai szerint a mecseki uránbányászattal kapcsolatban megfogalmazódó ellenérvek többsége a hiányos vagy pontatlan információkból fakad.

A Wildhorse a félreértések eloszlatására tájékoztató kampányt indít. A cél, hogy minden érintett és érdeklődő megismerkedhessen a tervekkel, a lehetséges technológiákkal és egyéb információkkal. A társaság a következő hónapokban három lakossági fórumot is tart. A vállalat emlékeztetett arra, hogy a mecseki uránbányászat újraindításának ügye előkészítő szakaszban van. Ez év végére várható, hogy a szakemberek az addig lezáruló kutatási eredmények és hatástanulmányok birtokában konkrét tervekkel állnak elő. A Mecsekben az 1950-es évek végétől 1997-ig folyt uránbányászat, a termelés gazdaságossági megfontolásokból állt le. A lelőhely készleteinek további hasznosítása az elmúlt évtized közepén vetődött fel. A kormány idén június végén döntött arról, hogy a következő fél évben állami és piaci szereplők bevonásával, vegyesvállalati együttműködés keretében vizsgálják meg a mecseki uránérc-bányászat esetleges újraindításának gazdaságossági feltételeit és társadalmi lehetőségeit.

A Mecsekben és Pécs környékén a föld alatt 1000-1500 méteres mélységben 30 ezer tonna, kutatásokkal igazolt fémurán van, a még nem kutatott készletet ugyanekkorára becsülik. A szükséges engedélyek birtokában legalább hat évre lenne szükség egy új mecseki uránbánya megnyitásához. A tervezett, két évtizeden át tartó kitermelés korszerű, környezetkímélő technológiákkal folyna, és közvetlenül félezer, közvetve pedig még ennél is több embernek adhatna munkát, írja az MTI.