Megkezdődött a Paks II. Atomerőmű reaktortartályának gyártása

A Roszatom gépgyártó részlege, az Atomenergomas szentpétervári üzemében megkezdődött azoknak az öntvényeknek a kovácsolása, amelyekből a Paks II. Atomerőmű 5. blokk reaktortartályát fogják elkészíteni.

Gombnyomásra kezdődött meg a Paks II. Atomerőmű 5. blokk reaktortartály felső csonkgyűrűjének gyártása.

Ünnepélyes keretek között kezdődött meg az alkatrészek gyártása. A rendezvényen magyar részről Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója, Szabó Péter, Paks polgármestere, orosz oldalról Vitalij Poljanyin, a Paks II. Atomerőművet fővállalkozóként kivitelező Atomsztrojexport vállalat alelnöke, projektigazgató, illetve a reaktortartályt gyártó Atomenergomas részéről Andrej Szinyakov, a vezérigazgató első helyettese vettek részt.

A jövőben ezekből az öntvényekből készülnek el a VVER-1200 reaktortartályt alkotó hengeres részegységek, köztük az alsó és felső csonkgyűrű, amelyeknek megmunkálása után, azokat összehegesztve jön létre a reaktortartály. A kovácsolt részegységeket a szentpétervári gyárban készítik el, amely Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsoló üzeme. A részegységeket ezután speciális, nagy méretű alkatrészek gyártására alkalmas karusszel esztergagépeken munkálják meg.

– Azon dolgozunk, hogy a 2030-as évek elejére hálózatra kapcsolhassuk az új blokkokat. Ennek érdekében párhuzamosan zajlik a munka a paksi telephelyen és onnan több ezer kilométerre, Szentpéterváron is. Fontos számunkra, hogy az öntési folyamat után testközelből láthatjuk a reaktortartály csonkgyűrűk gyártásának első szakaszát – hangsúlyozta Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.

– Jelenleg a VVER-1200-as blokkokkal megvalósuló Paks II. Atomerőmű építési területén befejeződött a résfal építése, folyamatban vannak a talajerősítési munkálatok a majdani 5. blokk területén, 2024 végére tervezzük az első adag beton beöntését az alaptestbe, ami az atomerőmű építésének kulcsfontosságú eseménye. Ezzel párhuzamosan a leendő atomerőmű fő berendezéseinek gyártási munkálatai folynak. A zónaolvadék-csapda már készen van, most pedig az 5-ös számú blokk reaktortartályának nyersdarabjait gyártjuk. Ezután következik a gőzfejlesztők, a térfogatkompenzátorok, a biztonsági rendszerek tartályai és a primer kör egyéb berendezéseinek gyártása. A reaktorsziget primerköri berendezéseinek gyártását 2028/2029-re tervezzük, ekkora már befejeződnek a fő építési munkálatok – mondta Vitalij Poljanyin, a paksi fővállalkozó Atomsztrojexport vállalat alelnöke, paksi projektigazgató.

A Paks II. Atomerőmű reaktortartályának gyártása is jelzi a nukleáris iparban a korszerű technológiák alkalmazásával megvalósuló, nemzetközileg is piacképes fejlesztéseket.

– Az orosz gépgyártó ágazat ütemesen dolgozik a Roszatom állami vállalat megrendeléseinek teljesítésén. Jelenleg Szentpéterváron kilenc VVER típusú nyomott vizes blokkok számára készülnek részegységek, illetve öt RITM-200-as reaktorhoz is gyártanak alkatrészeket, amelyek a távol-keleti Bajmszkoje érclelőhelyet elektromos energiával ellátó újabb úszó atomerőművek „szívét” képezik majd. Ugyancsak készülnek a legújabb, jakutföldi szárazföldi kis moduláris atomerőmű számára reaktor részegységek – hangsúlyozta Igor Kotov, az Atomenergomas, a Roszatom gépgyártó részlegének vezérigazgatója.

Az Atomenergomas szentpétervári üzemében 2024 és 2026 között reaktorok, gőzfejlesztők, térfogatkompenzátorok, biztonsági rendszerekhez tartozó tartályok és más primer köri berendezések részegységei készülnek. A mai nap (04.26.) folyamán még egy nagy projekt, a Paks II. Atomerőmű számára kezdődött meg az atomreaktor gyártása. Az üzemeink áttörést jelentő technológiai megoldásai lehetővé teszik, hogy határidőre elkészüljenek a legmagasabb biztonsági és minőségi követelményeknek megfelelő termékek – tette hozzá a Roszatom gépgyártó részlege, az Atomenergomas vezetője.

Háttér:
A Paks II. Atomerőmű az első orosz tervezésű VVER-1200 reaktorokkal megvalósuló atomerőmű az Európai Unió területén. A projekt a 2014. január 14-i orosz-magyar kormányközi megállapodás és az új blokkok tervezésére, a beszerzésekre, az építésre és üzembe helyezésre vonatkozó EPC-szerződés alapján valósul meg. A Paks II. Atomerőmű létesítési engedélyét az Országos Atomenergia Hivatal 2022 augusztusában adta ki. A létesítési engedély megszerzése is igazolta, hogy a projekt megfelel a magyar és az európai biztonsági szabványoknak. Oroszországban négy VVER-1200 egység már sikeresen termel, és két hasonló blokk üzemel a Fehérorosz Atomerőműben is.

A Roszatom jelenleg világelső az atomerőművek építése terén: 10 országban 33 blokk van a megvalósítás különböző szakaszában. Oroszország számára a külföldi atomerőművek építése több ezer jól képzett orosz szakember foglalkoztatását teszi lehetővé, az orosz nukleáris ipar és a kapcsolódó iparágak számára ez megrendeléseket, valamint jelentős költségvetési bevételt jelent. Emellett a Roszatom beszállítási lehetőséget biztosít a helyi vállalatoknak azokban az országokban, ahol atomerőműveket épít, ennek köszönhetően új munkahelyek jönnek létre, ami bevételt jelent az adott ország számára.

Forrás: A Roszatom sajtóközleménye